1210B476K100CT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 7,752
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Samsung Electro-Mechanics
Cal-Chip Electronics, Inc.
Murata Electronics
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
47 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
1210B476K100CT
DigiKey Part Number
1292-1210B476K100CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-1210B476K100CT-ND - Cut Tape (CT)
1292-1210B476K100CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210B476K100CT
Description
CAP CER 47UF 10V X7R 1210
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1210B476K100CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)