1210B226K160CT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 63,013
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 173,183
Datasheet
YAGEO
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
In Stock: 7
Murata Electronics
Murata Electronics
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 430
22 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
1210B226K160CT
DigiKey Part Number
1292-1210B226K160CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-1210B226K160CT-ND - Cut Tape (CT)
1292-1210B226K160CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210B226K160CT
Description
CAP CER 22UF 16V X7R 1210
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1210B226K160CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)