0201N390J250CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 46,332
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 14,721
Datasheet
TDK
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Murata Electronics
Cal-Chip Electronics, Inc.
KYOCERA AVX
Johanson Technology Inc.
Johanson Technology Inc.
Vishay Vitramon
39 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
0201N390J250CT
DigiKey Part Number
1292-0201N390J250CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0201N390J250CT
Description
CAP CER 39PF 25V C0G/NP0 0201
Detailed Description
EDA/CAD Models
0201N390J250CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)