0201B152M160CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 13,666
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 12,697
Datasheet
Cal-Chip Electronics, Inc.
Murata Electronics
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
1500 pF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric)
0201B152M160CT
DigiKey Part Number
1292-0201B152M160CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0201B152M160CT
Description
CAP CER 1500PF 16V X7R 0201
Detailed Description
EDA/CAD Models
0201B152M160CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)