LSXBD3030QKT1R5N is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Taiyo Yuden
In Stock: 0
MFR Recommended
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
1.5 µH Shielded Wirewound Inductor 1.82 A 40mOhm Nonstandard
LSXBD3030QKT1R5N
DigiKey Part Number
587-LSXBD3030QKT1R5NTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSXBD3030QKT1R5NCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSXBD3030QKT1R5NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSXBD3030QKT1R5N
Description
FIXED IND 1.5UH 1.82A 40 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
1.8A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
40mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
87MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)