LCXND3030QKT1R5NNG
DigiKey Part Number
587-LCXND3030QKT1R5NNGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXND3030QKT1R5NNG
Description
FIXED IND 1.5UH 1.82A 38 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1.82 A 38mOhm 1212 (3030 Metric)
EDA/CAD Models
LCXND3030QKT1R5NNG Models
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
38mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
87MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Tolerance
±30%
Supplier Device Package
1212
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.8A
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)