SCT040W120G3AG
DigiKey Part Number
497-SCT040W120G3AG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCT040W120G3AG
Description
HIP-247 IN LINE HEAT SINK 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 40A (Tc) 312W (Tc) Through Hole HiP247™
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SCT040W120G3AG Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
56 nC @ 18 V
Mfr
Vgs (Max)
+22V, -10V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1329 pF @ 800 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
312W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V
Supplier Device Package
HiP247™
Rds On (Max) @ Id, Vgs
54mOhm @ 16A, 18V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4.2V @ 5mA