EEU-FC1H102L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 425
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 357
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 658
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 298
Nichicon
In Stock: 7,655
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-FC1H102L
DigiKey Part Number
P11263-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1H102L
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC1H102L Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.943 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.59 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
30 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C