ELXY500ELL102ML30S
DigiKey Part Number
565-1849-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY500ELL102ML30S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELXY500ELL102ML30S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.29 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.15 A @ 100 kHz
Impedance
30 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C