ELXZ500ELL102ML25S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 658
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 357
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 425
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 174
In Stock: 199
Panasonic Industry
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 298
Nichicon
In Stock: 0
Parametric Equivalent
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
LXZ Series
ELXZ500ELL102ML25S
DigiKey Part Number
565-2007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ500ELL102ML25S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXZ500ELL102ML25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.344 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.24 A @ 100 kHz
Impedance
34 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C