EEU-FM1H221 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 871
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 104
Datasheet
In Stock: 0
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Upgrade
Rubycon
In Stock: 6
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 3
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
FM SERIES
EEU-FM1H221
DigiKey Part Number
P12397-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FM1H221
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FM1H221 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.155 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.65 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
30 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C