50YXF220MEFC10X16 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 6,305
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 6
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 887
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 99
Chemi-Con
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
50YXF220MEFC10X16
DigiKey Part Number
1189-50YXF220MEFC10X16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50YXF220MEFC10X16
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50YXF220MEFC10X16 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
539 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
770 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C