EEU-EB1H221 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 768
Datasheet
In Stock: 99
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Direct
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EEU-EB1H221
DigiKey Part Number
P13131-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-EB1H221
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-EB1H221 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
234 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
304.2 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C