50YXG220MEFC10X16 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 6,305
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 6
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 887
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
Würth Elektronik
In Stock: 388
In Stock: 621
TDK
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
50YXG220MEFC10X16
DigiKey Part Number
1189-50YXG220MEFC10X16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50YXG220MEFC10X16
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50YXG220MEFC10X16 Models
Ripple Current @ Low Frequency
525 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.05 A @ 100 kHz
Impedance
84 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C