A25203-036
DigiKey Part Number
2262-A25203-036-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A25203-036
Description
DRS-36-SS-LT
Detailed Description
36 Position Rectangular Receptacle Connector Solder Cup Gold
Category
Manufacturer
Omnetics
Row Spacing
0.170" (4.32mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Cable Termination
Solder Cup
Connector Type
Receptacle
Wire Type
Discrete
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
36
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Pitch
0.050" (1.27mm)