A24203-036
DigiKey Part Number
2262-A24203-036-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A24203-036
Description
DRP-36-SS-LT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36 Position Rectangular Plug Connector Solder Cup Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Omnetics
Row Spacing
0.170" (4.32mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Fastening Type
Latch Holder
Part Status
Active
Cable Termination
Solder Cup
Connector Type
Plug
Wire Type
Discrete
Contact Type
Male Pin
Contact Finish
Gold
Number of Positions
36
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Pitch
0.050" (1.27mm)