A24204-036
DigiKey Part Number
2262-A24204-036-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A24204-036
Description
DRP-36-DD-LT
Detailed Description
Connector Header Through Hole 36 position 0.050" (1.27mm)
Mounting Type
Mfr
Termination
Solder
Bulk
Insulation Height
0.170" (4.32mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Circular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
50.0µin (1.27µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin-Lead
Number of Positions
Contact Material
Beryllium Copper
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
3A per Contact