K11F1C-P03LPH0-5000
DigiKey Part Number
1907-1215-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K11F1C-P03LPH0-5000
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
12A
Cable Opening
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C