S41F1C-P03MPH0-500S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Adam Tech
In Stock: 100
Datasheet
3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
ODU MINI-SNAP® Series F - How the half-shell keying in the works
S41F1C-P03MPH0-500S
DigiKey Part Number
1907-1647-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S41F1C-P03MPH0-500S
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell, Strain Relief
Connector Type
Shielding
Number of Positions
3
Current Rating (Amps)
12A
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C