780-M44-103L001
780-M44-103L001
780-M44-103L001
DigiKey Part Number
NOR1020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
780-M44-103L001
Description
CONN D-SUB HD PLUG 44POS PNL MNT
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
780-M44-103L001 Models
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Wire Gauge
24-28 AWG
Brass
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C