780-M44-213R011
DigiKey Part Number
NOR1095-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
780-M44-213R011
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44POS PNL MNT
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
780-M44-213R011 Models
Category
Termination
Solder
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C