172-E37-203R911 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 4,833
Datasheet
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
172-E37-203R911
DigiKey Part Number
202937FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E37-203R911
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
172-E37-203R911 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Features
Board Lock
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Color
White
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Wire Gauge
20-26 AWG
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C