172-037-181L001
DigiKey Part Number
8637ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-037-181L001
Description
CONN D-SUB PLG 37POS PNL MT SLDR
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C