174-E37-111R001
DigiKey Part Number
1174-37MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
174-E37-111R001
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C