UPM1A682MHD6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 133
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 135
Datasheet
In Stock: 111
In Stock: 288
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Direct
In Stock: 0
Upgrade
TDK
Panasonic Industry
In Stock: 123
Panasonic Industry
In Stock: 179
Chemi-Con
In Stock: 792
Chemi-Con
Parametric Equivalent
6800 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPM1A682MHD6
DigiKey Part Number
493-5593-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1A682MHD6
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM1A682MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.44 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.72 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C