B41858C4688M000
DigiKey Part Number
495-B41858C4688M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41858C4688M000
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
6800 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 21mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B41858C4688M000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.539 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
20 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
21mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C