ELXY100ELL682ML35S
DigiKey Part Number
565-1766-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY100ELL682ML35S
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6800 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELXY100ELL682ML35S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.1675 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.55 A @ 100 kHz
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.437" (36.50mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C