PMEG2005EJ-QX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 7,599
Datasheet
Diode 20 V 500mA Surface Mount SOD-323F
PMEG2005EJ-QX
DigiKey Part Number
1727-PMEG2005EJ-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG2005EJ-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG2005EJ-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG2005EJ-QX
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD323F
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 20 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
66pF @ 1V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Supplier Device Package
SOD-323F
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
390 mV @ 500 mA
Operating Temperature - Junction
150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)