LSIC1MO170E0750
DigiKey Part Number
18-LSIC1MO170E0750-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSIC1MO170E0750
Description
SICFET N-CH 1700V 750OHM TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1700 V 6.2A (Tc) 60W (Tc) Through Hole TO-247AD
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
13 nC @ 20 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+22V, -6V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
200 pF @ 1000 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
60W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1700 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247AD
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1Ohm @ 2A, 20V