B291MB0S
DigiKey Part Number
1761-B291MB0S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B291MB0S
Description
RF FILTER BAND PASS 29.1GHZ SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.1GHz Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) Bandwidth 3.25dB 3-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B291MB0S Models
Category
Insertion Loss
3.25dB
Manufacturer
Knowles Dielectric Labs
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
3-SMD, No Lead
Part Status
Active
Size / Dimension
0.450" L x 0.140" W (11.43mm x 3.56mm)
Frequency
29.1GHz
Height (Max)
0.088" (2.24mm)