ESY476M035AE3AA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 43
Rubycon
CORNELL DUBILIER KNOWLES
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 150mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
ESY476M035AE3AA
DigiKey Part Number
399-ESY476M035AE3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESY476M035AE3AA
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESY476M035AE3AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
266 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
380 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
150 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C