35YXG47MEFC6.3X11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 40,155
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 27,705
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
Würth Elektronik
In Stock: 790
Panasonic Industry
Chinsan (Elite)
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
35YXG47MEFC6.3X11
DigiKey Part Number
35YXG47MEFC6.3X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35YXG47MEFC6.3X11
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
35YXG47MEFC6.3X11 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
35 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C