476KBM050M
DigiKey Part Number
476KBM050M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
476KBM050M
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3.5274Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
116 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
290 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
350 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5274Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C