ESC476M035AE3EA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 43
Rubycon
CORNELL DUBILIER KNOWLES
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ESC476M035AE3EA
DigiKey Part Number
399-ESC476M035AE3EATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESC476M035AE3EA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESC476M035AE3EA Models
Ripple Current @ Low Frequency
175 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
250 mA @ 100 kHz
Impedance
39 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C