IXSH80N120L2KHV
DigiKey Part Number
238-IXSH80N120L2KHV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXSH80N120L2KHV
Description
1200V 30M (80A @ 25C) SIC MOSFET
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 79A (Tc) 395W (Tc) Through Hole TO-247-4L
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 12mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
135 nC @ 18 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1.5 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
395W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-4L
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
39mOhm @ 30A, 18V