SPA16N50C3XKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 112
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 811
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 334
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 1,961
Rohm Semiconductor
In Stock: 441
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Vishay Siliconix
In Stock: 395
STMicroelectronics
In Stock: 898
In Stock: 685
In Stock: 306
N-Channel 560 V 16A (Tc) 34W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-31
SPA16N50C3XKSA1
DigiKey Part Number
SPA16N50C3XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPA16N50C3XKSA1
Description
MOSFET N-CH 560V 16A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SPA16N50C3XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 675µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
66 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1600 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
34W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
560 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3-31
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
280mOhm @ 10A, 10V