IPA50R280CEXKSA2
DigiKey Part Number
448-IPA50R280CEXKSA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA50R280CEXKSA2
Description
MOSFET N-CH 500V 18.1A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 18.1A (Tc) 30.4W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-FP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPA50R280CEXKSA2 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 350µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
32.6 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
773 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
30.4W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3-FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
13V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
280mOhm @ 4.2A, 13V