SIHA15N60E-E3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Siliconix
In Stock: 990
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Rohm Semiconductor
In Stock: 441
Infineon Technologies
Taiwan Semiconductor Corporation
N-Channel 600 V 15A (Tc) 34W (Tc) Through Hole TO-220 Full Pack
SIHA15N60E-E3
DigiKey Part Number
SIHA15N60E-E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHA15N60E-E3
Description
MOSFET N-CH 600V 15A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
76 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1350 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
34W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220 Full Pack
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
280mOhm @ 8A, 10V