IPD35N12S3L24ATMA1
DigiKey Part Number
IPD35N12S3L24ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPD35N12S3L24ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPD35N12S3L24ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD35N12S3L24ATMA1
Description
MOSFET N-CH 120V 35A TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 120 V 35A (Tc) 71W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
39 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2700 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
71W (Tc)
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
120 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
24mOhm @ 35A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.4V @ 39µA