GSFL1004
DigiKey Part Number
4786-GSFL1004TR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-GSFL1004CT-ND - Cut Tape (CT)
4786-GSFL1004DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSFL1004
Description
MOSFET, N-CH, SINGLE, 3A, 100V,
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 3A (Tc) 1.78W (Tc) Surface Mount SOT-223
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
21 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1190 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.78W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-223
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
185mOhm @ 2A, 10V