CC12H15A-TR
DigiKey Part Number
283-CC12H15A-TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-CC12H15A-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
283-CC12H15A-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC12H15A-TR
Description
FUSE BOARD MOUNT 15A 32VDC 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 A 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
40.0
Part Status
Active
Approval Agency
cURus
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W x 0.024" H (1.60mm x 3.20mm x 0.60mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.003 Ohms