B40900B7367M000
DigiKey Part Number
495-B40900B7367M000TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B40900B7367M000CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B40900B7367M000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B40900B7367M000
Description
CAP ALUM POLY HYB 360UF 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 18mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B40900B7367M000 Models
Category
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
TDK
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Automotive
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.2 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
360 µF
Height - Seated (Max)
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm