20SQ045-3G
DigiKey Part Number
4878-20SQ045-3GCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-20SQ045-3GTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20SQ045-3G
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 20A P600
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 20A Through Hole P600
EDA/CAD Models
20SQ045-3G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 20 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 45 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Supplier Device Package
P600
Current - Average Rectified (Io)
20A
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 150°C