SMCJ48CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 2,795
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 14,939
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Datasheet
Bourns Inc.
YAGEO
YAGEO
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
STMicroelectronics
Microchip Technology
Microchip Technology
77.4V Clamp 19.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ48CA-13
DigiKey Part Number
SMCJ48CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ48CA-13
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ48CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Bidirectional Channels
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V