CD214L-T48CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 8,346
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 2,939
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
77.4V Clamp 38.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214L-T48CALF
DigiKey Part Number
CD214L-T48CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214L-T48CALF
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214L-T48CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
38.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V