SMLJ48CA
DigiKey Part Number
SMLJ48CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMLJ48CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMLJ48CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ48CA
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
77.4V Clamp 38.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
EDA/CAD Models
SMLJ48CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
38.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V