CD214C-T48CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 2,939
Datasheet
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 493
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
STMicroelectronics
In Stock: 977
77.4V Clamp 19.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T48CALF
DigiKey Part Number
CD214C-T48CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T48CALF
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T48CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V