EMZR250GRA471MHA0G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 5,881
Datasheet
Rubycon
In Stock: 984
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 673
In Stock: 705
Taiyo Yuden
Nichicon
Nichicon
New Product
Image for EMZR250GRA471MHA0G is not available
EMZR250GRA471MHA0G
DigiKey Part Number
565-EMZR250GRA471MHA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMZR250GRA471MHA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMZR250GRA471MHA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMZR250GRA471MHA0G
Description
E-CAP SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 80mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
425 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C