EEE-FK1E471SL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 17
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 673
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 4,276
In Stock: 705
In Stock: 6,152
Rubycon
In Stock: 984
Chemi-Con
Chemi-Con
Taiyo Yuden
Nichicon
Nichicon
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 160mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
EEE-FK1E471SL
DigiKey Part Number
10-EEE-FK1E471SLTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEE-FK1E471SLCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEE-FK1E471SLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK1E471SL
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEE-FK1E471SL Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
390 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C