RAVZD471M1TEH0002U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 984
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 673
In Stock: 4,276
In Stock: 705
Chemi-Con
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 80mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
RAVZD471M1TEH0002U
DigiKey Part Number
587-RAVZD471M1TEH0002UTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAVZD471M1TEH0002U
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
425 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.331" L x 0.331" W (8.40mm x 8.40mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C